Odvijanje nastavnog procesa u periodu od 4.5.2021. do 7.5.2021. godine

Obavještenja

Poštovani,

u posljednje tri sedmice bilježimo poboljšanje epidemiološke situacije u Kantonu Sarajevo što je za posljedicu imalo i postepeno popuštanje mjera. Tako je Vlada Kantona Sarajevo postepeno otvarala škole dajući im svakako prioritet u odnosu na mnoge druge djelatnosti, kao što je to praksa svugdje u svijetu. Prvo smo u školu vratili učenike razredne nastave i učenike 3. razreda srednje škole. Razredna nastava uvijek je prioritet, jer je riječ o najmlađim učenicima, koji nisu samostalni u učenju. Treći razred imao je prioritet jer većina ove generacije, svi treći razredi četverogodišnjeg srednjeg obrazovanja, nisu bili na nastavi u školskim klupama nikako od početka pandemije. Nešto kasnije pridružili smo i učenike 7. i 8. razreda osnovne škole, koji također nisu imali priliku doći u školske klupe od početka pandemije. Današnjim daljnjim popuštanjem, u školu su se vratili i 5. i 6. razredi, kao i 2. razred srednje škole. Učenici drugog razreda srednje škole također nisu boravili u školskim klupama od početka pandemije.

Dakle, od 4.5.2021. do 7.5.2021. godine odgojno-obrazovni proces za učenike od 1. do 8. razreda javnih i privatnih osnovnih škola i učenike paralelnih škola realizirat će se u prostorijama škole po kombinovanom modelu, a u skladu sa Uputstvom Ministarstva za odgoj i obrazovanje br. 11/04-34-2024-3/21, od 2.2.2021. godine(prečišćeni tekst) i izmjenom Uputstva Ministarstva za odgoj i obrazovanje br. 11/04-34-2024-4/21 od 12.2.2021. godine. Učenici devetog razreda predmetne nastave nastavljaju pohađati nastavu online u skladu sa Uputstvom Ministarstva za odgoj i obrazovanje br. 11/04-34-2024-4/21, od 11. 3. 2021. godine.

Vlada je produžila važenje tačaka 7,8 i 9. iz Zaključka Vlade br. 02-04-17055-2/21 od 9.4. 2021. godine. Te tačke odnose se na nastavak rada škola koje odgajaju, obrazuju i rehabilituju učenike sa teškoćama, na mogućnost učenika u inkluziji da online nastavu prate iz škole, te na dozvolu rada produženog boravka.

Napominjemo da je cilj povratka u školske klupe socijalizacija učenika i priprema za povratak u normalno stanje. Najbolji odgojno-obrazovni ciljevi postižu se upravo u neposrednoj interakciji učenika i nastavnika. Pozivamo i ohrabrujemo nastavnike da ovom povratku pristupe sa profesionalnim entuzijazmom i bez opterećenja i prevelikih očekivanja. Vrijeme koje je iza nas bilo je stresno i teško za sve učenike, njihove roditelje i nastavnike i njihove porodice. Stoga očekujemo da susreti u školi budu prilike za početak procesa zacjeljivanja i normalizacije. Znamo da su ocjene neobjektivne i nerealne, kao što je neobjektivan i nerealan i način života i način realizacije nastave u posljednoj godini. Ocjene nisu u prvom planu. Kada se učenici vrate u školske klupe očekujemo da vidimo sistematizaciju nastavnih sadržaja, te prilagođeno podučavanje novih nastavnih sadržaja. Štete koje su nastale u obrazovanju postepeno će se nadoknađivati u godinama koje dolaze, ali je mnogo važnije potaknuti pozitivan stav prema školi i omogućiti učenicima da kreiraju vlastita lijepa sjećanja na školske dane.

Tragom zaključka sa sastanka ministrice sa Upravnim odborom Udruženja direktora/ravnatelja sarajevskih osnovnih škola, ostavljamo mogućnost da škola organizira kombinovani model nastave na način da se grupe smjenjuju na dnevnoj, a ne na sedmičnoj osnovi, o čemu će odlučiti škola, te će kroz uobičajeni izvještajni obrazac o tome obavijestiti Ministarstvo.
Također, preporučujemo da, kada je vrijeme lijepo, dio sadržaja može biti realiziran na otvorenom, posebno za mlađe uzraste.
Odgojno-obrazovni rad u školi organizira se uz strogo poštivanje higijensko-epidemioloških mjera. Krizni štab Kantona Sarajevo i Vlada Kantona Sarajevo pomno prate razvoj epidemiološke situacije, te postepeno popuštaju mjere. Ukoliko broj novooboljelih, kao i sedmična incidenca nastave padati, Vlada će u nastavni proces po kombinovanom modelu uvesti i učenike prvog razreda srednje škole, kao i učenike devetog razreda osnovne škole. Maturanti srednjih škola uskoro završavaju nastavu.

Ponedjeljak 3.5.2021. godine je neradni i nenastavni dan. Svim pripadnicima i pripadnicama pravoslavne vjeroispovijesti želimo Sretan Vaskrs! Svim radnicima i radnicama želimo Sretan Prvi maj – Međunarodni dan rada.