Posjeta Biblioteci za slijepa i slabovidna lica

U srijedu, 17.10.2018. godine, a povodom Dana bijelog štapa, učenici 6.c odjeljenja,

u pratnji razrednice, posjetili su Biblioteku za slijepa i slabovidna lica u Sarajevu.

Toga dana učili smo o empatiji, o aktivnostima slijepih i slabovidnih lica, o tome kako čitaju i kako je knjiga pronašla put do njihovih srca. Toga dana naučili smo vrlo važnu lekciju o suživotu sa drugim i drugačijim. Najviše nas je oduševio profesionalizam, te izuzetni entuzijazam naših domaćina, kojima se ovim putem zahvaljujemo na divnom gostiprimstvu i zanimljivim radionicama. Učenici su obišli Biblioteku gdje se čuvaju knjige i audiozapisi knjiga koje su snimljene da se slušaju. Saslušali su kratko ali zanimljivo predavanje o nastanku i radu Biblioteke. Vidjeli su kako izgledaju knjige na Brailleovom pismu, listali knjige na brajici, pisali na Beailleivoj mašini, te posmatrali nastanak jedne audioknjige u studiju Biblioteke. Ovo nadasve sjajno iskustvo završili smo šetnjom kroz Sarajevo, do školskoga dvorišta.