Obilježavanje Međunarodnog dana maternjeg jezika – “Volimo i čuvajmo svoje, poštujmo tuđe!”

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana maternjeg jezika, 21. februara, u sklopu redovnih časova Bosanskog jezika i književnosti, Hrvatskog jezika i književnosti, Srpskog jezika i književnosti učenici šestog razreda su sa nastavnicom Bosanskog jezika i književnosti, Hrvatskog jezika i književnosti, Srpskog jezika i književnosti, Enelom Tahić, uz predavanje i razgovor o historiji jezika ukazali na značaj promoviranja jezičke i kulturne raznolikosti i višejezičnosti u svijetu. Uz saznanje da je maternji jezik onaj koji ljudi najprije nauče, prvi jezik, jezik koji usvoje prirodno, bez napora, u sredini u kojoj odrastaju, bez ikakve posebne obuke ili nastave, učenici su s nastavnicom istakli da svoj jezik trebaju voljeti, a to pokazati njegovim korištenjem i čuvanjem, ali nas ljubav prema maternjem jeziku ne treba spriječiti da poštujemo i učimo i druge, strane jezike. Učenici su imali priliku upoznati i koristiti različita pisma kojima se pisalo u različitim fazama razvoja bosanskog jezika, a to su glagoljica, bosančica i ćirilica.

Cilj obilježavanja Međunarodnog dana maternjeg jezika jeste da se istakne važnost učenja jezika za razvoj višejezičnosti i razumijevanja među ljudima koji pripadaju različitim kulturama te očuvanje jezika kao priznanja posebne vrijednosti regionalnog identiteta, pa kad neki jezik nestane, svjetska zajednica izgubi dio znanja o samoj sebi. Bogato jezičko naslijeđe u Bosni i Hercegovini, upotreba i stvaranje na jezicima tri naroda i sedamnaest nacionalnih manjina, dovoljan su razlog da se ovaj dan obilježava i u Bosni i Hercegovini.