Održano Općinsko takmičenje iz historije

U četvrtak, 27.aprila 2023. godine održano je općinsko takmičenje iz historije u prostorijama OŠ „Vladislav Skarić“.

Tema takmičenja: Srednjovjekovna Bosna / Bosanske kraljice

Našu školu su predstavljali učenice i učenici sedmog razreda:

Zara Bojčanović

Amir Sedlarević

Alta Iman Ibrahimović

Hena Kihić

Džemail Metović

Učenike pripremala nastavnica Adisa Sokolović, prof. historije.

Učenici su osvojili prvo mjesto na općinskom takmičenju i plasirali se za slijedeći nivo, kantonalno takmičenje.

U našem radu smo koristili srednjovjekovno pismo bosančicu, vremensku lentu, ilustracije bosanskih kraljeva i kraljica i historijske podatke o svim kraljicama, historijsku kartu Bosanskog kraljevstva, kraljevski grad Bobovac, stećke i predstave žena na njima, te predstavili brak u srednjovjekovnoj Bosni.

U intervju sa bosanskom kraljicom Jelenom Grubom Kotromanić predstavili smo jedinu ženu vladaricu Bosanskog kraljevstva. Sve to smo ukrasili praktičnim radovima kao što su bosanska kraljevska kruna, ljiljan, grb Kotromanića…